Korekcia na trhoch: Príležitosť na nákup alebo začiatok recesie?
Oslabovanie ekonomík, rozhodnutia centrálnych bánk a pokles cien technologických akcií otriasli trhmi. Čo spôsobilo globálny výpredaj akcií?
V pondelok (6. 8. 2024) boli globálne trhy zasiahnuté výrazným nepokojom, keď sa objavili obavy o vývoj americkej ekonomiky a obchodníci začali rýchlo likvidovať stávky, ktoré dominovali počas tohto roka.
Japonsko bolo v centre pozornosti počas tejto „letnej búrky“, keď index Topix klesol o viac ako 12 percent, čo bol najväčší výpredaj od „Čierneho pondelka“ v roku 1987. Predaj sa rozšíril aj na americké a európske trhy, pričom index S&P 500 na Wall Street klesol o viac ako 2 percentá.
Čo je za týmto výpredajom?
V skratke: nedávne ekonomické údaje narušili všeobecne rozšírený názor, že globálni tvorcovia politík, vedení americkým Federálnym rezervným systémom, dokážu ochladiť infláciu bez príliš veľkých vedľajších škôd.
Piatková správa o zamestnanosti v USA, ktorá ukázala výraznejšie spomalenie zamestnávania, ako sa očakávalo na Wall Street, prispela k narastajúcim obavám, že najväčšia ekonomika sveta čelí rastúcim problémom z vysokých nákladov na pôžičky. Počas nedávnej výsledkovej sezóny sa firemní manažéri vyjadrili, že spotrebitelia, ktorí zohrávajú kľúčovú úlohu v americkej ekonomike, začínajú obmedzovať svoje výdavky.
Goldman Sachs počas víkendu uviedol, že teraz verí, že je 25 % šanca, že USA spadnú do recesie v priebehu nasledujúceho roka, oproti predchádzajúcej predpovedi s 15 % pravdepodobnosťou.
Príznaky blížiacej sa ekonomickej slabosti nie sú obmedzené len na USA: prieskumy v eurozóne ukazujú, že tento blok bol zasiahnutý geopolitickými napätiami, slabším globálnym rastom a „krehkou“ spotrebiteľskou dôverou.
Japonsko situáciu ešte skomplikovalo svojím pokračujúcim odklonom od politiky negatívnych úrokových sadzieb, ktorá začala v marci a minulý týždeň sa zrýchlila. To spôsobilo nepokoj na devízových trhoch, ktorý sa rozšíril aj inde.
Prečo sú tieto turbulencie také vážne?
Globálne akciové trhy až donedávna rástli, poháňané nádejami na ekonomický scenár „Goldilocks“ a náporom do amerických technologických akcií, podporovaným nadšením pre technológiu umelej inteligencie. Index S&P 500 na Wall Street, najdôležitejší ukazovateľ svetových akciových trhov, vzrástol od začiatku roka takmer o 20 percent, až dosiahol rekordné maximum 16. júla.
Rast akcií tento rok tiež spôsobil, že akcie vyzerali drahšie, čo bolo dôvodom na obavy pre investorov.
S&P 500 sa v piatok obchodoval približne na úrovni 20,5-násobku očakávaných ziskov za nasledujúcich 12 mesiacov, v porovnaní s priemerom od roku 2000 na úrovni 16,5, ukazujú údaje od FactSet.
Akú úlohu zohráva technologický sektor?
Mnoho investorov bolo znepokojených neprimeraným vplyvom iba malej skupiny technologických akcií tzv. „Magnificent Seven“ z Ameriky.
Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla, Meta a Nvidia predstavovali 52 percent doterajších ročných výnosov S&P 500 až do konca júla, podľa Howarda Silverblatta, hlavného analytika v S&P Dow Jones Indices. Tieto akcie sú teraz pod tlakom, pričom ich kedysi pozitívny vplyv na trhy sa premenil na kľúčový faktor výpredaja.
Index Nasdaq Composite, ktorý je ťažko technologicky orientovaný, klesol približne o 13 percent od svojho júlového maxima.
Depresiu ešte zvýšili správy, že spoločnosť Berkshire Hathaway Warrena Buffetta znížila svoj podiel v Apple o polovicu ako súčasť širšieho presunu od akcií, čo viedlo k tomu, že miliardár predal akcie v hodnote 76 miliárd dolárov.
Výrobca čipov Nvidia, ktorý sa na krátko stal najhodnotnejšou spoločnosťou na svete, klesol viac ako o 25 percent zo svojich júlových výšin.
Prečo sú japonské akcie zasiahnuté najviac?
Japonské akcie vymazali všetky svoje zisky za tento rok po pondelkovom poklese, ktorý bol zasiahnutý rýchlym rastom jenu po tom, čo Bank of Japan minulý týždeň zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu na 0,25 percenta, najvyššiu úroveň od globálnej finančnej krízy koncom roka 2008.
Je za to zodpovedný Fed?
Keď Fed minulý týždeň ponechal úrokové sadzby na 23-ročnom maxime nad 5 percentami, americká centrálna banka konala tak, ako investori očakávali.
Avšak slabá správa o zamestnanosti za júl, ktorá ukázala pomalšie zamestnávanie a nárast miery nezamestnanosti, náhle vyvolala paniku, že Fed mohol príliš dlho otáľať so znižovaním úrokových sadzieb, čím zvýšil riziko recesie v USA. Predseda Fedu Jay Powell môže byť postavený pred ťažkú skúšku.
Trhy teraz očakávajú štyri alebo päť znížení úrokových sadzieb o štvrť percenta do konca roka. Obchodníci tiež vsádzajú na možnosť, že americká centrálna banka bude nútená zasiahnuť pred svojim ďalším stretnutím v septembri s neplánovaným núdzovým znížením.
Čo očakávať?
Aktuálnu korekciu na akciových trhoch vnímame ako korekciu a vyberanie ziskov investorov po tom ako akciové trhy dosahovali historické maximá.
Jedná sa tak skôr o technický predaj keďže fundamenty sa za jeden víkend nezmenili o 11 až 12 percent. Prudký výpredaj je potrebné vnímať skôr ako príležitosť na nákup.
Ako sa zachovať pri aktuálnej situácii?
Zachovajte chladnú hlavu a nepodliehajte panike ani strachu, pretože tie môžu viesť k nerozvážnym rozhodnutiam. Kľúčom je zachovať rozvahu, aby ste mohli robiť čo najracionálnejšie rozhodnutia.
Rozložte riziko. Diverzifikácia portfólia (podľa regiónov, sektorov, typov aktív a času) môže pomôcť zmierniť riziko strát počas trhových fluktuácií.
Nepokúšajte sa načasovať trh. Predpovedať, kedy trh dosiahne svoje dno alebo vrchol, je zvyčajne neúčinné. Pravidelné investovanie bez ohľadu na aktuálny stav trhu je často lepšou stratégiou pre väčšinu malých investorov. Hoci pri raste cien kupujú drahšie, pri poklesoch zase nakupujú výhodnejšie.
Zabezpečte si dostatočnú hotovostnú rezervu aby ste mali dostatok prostriedkov na pokrytie krátkodobých potrieb (aspoň na niekoľko mesiacov), aby ste nemuseli predávať svoje investície, keď sú ceny nízke.
Vyhľadajte investičné príležitosti. Pokles cien môže predstavovať príležitosť na nákup atraktívnych aktív.
Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER